Quantcast
Channel: Tereny » Aktualności
Viewing all articles
Browse latest Browse all 16

Czterech Muszkieterów z Lubuskiego

$
0
0

W dobie globalizacji i sporej konkurencji trzeba umieć się wyróżnić. Jak? Najlepiej oryginalnym pomysłem. Na taki wpadli burmistrzowie czterech gmin w województwie lubuskim, którzy w grudniu 2011 roku zawarli porozumienie gospodarcze. Rozpoczęło ono nowy etap w życiu samorządów, a dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej stało się kluczowym elementem walki o inwestora i dowodem, że na to, że we współpracy należy szukać klucza do sukcesu.

Burmistrzowie: Marek Cebula z Krosna Odrzańskiego, Bartłomiej Bartczak z Gubina, Sebastian Ciemnoczołowski z Kargowej i Tomasz Watros ze Skwierzyny postanowili połączyć swoje potencjały, co rzadko się zdarza w rzeczywistości samorządowej. Na tym polega oryginalność i wyjątkowość ich przedsięwzięcia. Razem opracowali założenia projektu „Wspólna promocja gospodarcza Gubina, Krosna Odrzańskiego, Kargowej i Skwierzyny”. Jego wartość to 2 mln zł, z czego tylko 15 proc. pochodzi z kas gmin, reszta zaś to dofinansowanie z budżetu unijnego. Sukces związany z pozyskaniem pieniędzy zewnętrznych pozwoli nam rozwinąć skrzydła i dotrzeć z naszą ofertą inwestycyjną do szerokiego grona odbiorców. Dzięki realizacji projektu wspólnie świadomie budujemy przewagę konkurencyjną, która umożliwi zarządzanym przez nas gminom dalszy rozwój – mówi Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, lider projektu. Powiedzenie „reklama dźwignią handlu” nie jest przypadkowe – dodaje, podkreślając rolę promocji w życiu gospodarczym samorządu.

W ramach projektu organizowane będą misje gospodarcze, spotkania dla grup przedsiębiorców z Polski i z zagranicy oraz kompleksowa i nowoczesna kampania informacyjno-promocyjna. Każdy z samorządów będzie miał okazję zrealizować zadania, o których dotąd marzył. Już wkrótce światło dzienne ujrzą profesjonalne filmy promocyjne pokazujące „energię” gmin oraz główne tereny inwestycyjne czterech partnerów projektu. Potencjalni inwestorzy będą mogli odbyć po nich wirtualny spacer, a aplikacja multimedialna do pobrania na telefony komórkowe, dostarczy im kompleksowych informacji zarówno o poszczególnych działkach, jak i o pakiecie ulg oraz preferencji, jakie każda z gmin ma w swojej ofercie. Do tego dojdzie kampania informacyjna w mediach regionalnych i ogólnopolskich. Na tak innowacyjne działania potrzebne są potężne środki finansowe, których w niewielkich samorządach, borykających się z problemami infrastrukturalnymi najzwyczajniej w świecie brakuje. A trzeba zdać sobie sprawę, że rozwój gmin mierzony jest nie tylko kilometrami nowych dróg czy chodników, ale także w liczbach nowych miejsc pracy czy ilości podmiotów gospodarczych. Dobrze rozwinięty rynek i prężnie działające na nim przedsiębiorstwa gwarantują samorządom większe wpływy do budżetu, co w konsekwencji przynosi skutek w postaci zwiększenia komfortu życia mieszkańców. Nie bez kozery hasło „gospodarka głupcze” zyskuje coraz więcej zwolenników. To ona jest bowiem motorem napędowym rozwoju na pozostałych płaszczyznach. Bogatsze gminy stać na atrakcyjną ofertę kulturalną, czy sportową, co jeszcze bardziej zwiększają ich dystans do tych samorządów, które słabiej realizują zadania gospodarcze. Stąd tak ważna jest z jednej strony promocja terenów inwestycyjnych, z drugiej zaś zapewnienie funkcjonującym już firmom odpowiednich warunków do rozwoju. Dlatego też jednym z najważniejszych przedsięwzięć w ramach projektu realizowanego przez Krosno Odrzańskie, Gubin, Kargową i Skwierzynę będzie organizacja i udział w krajowych i zagranicznych imprezach o charakterze gospodarczym. W planie znajdują się konferencje, misje oraz spotkania w formule B2B mające pomóc dotychczasowym przedsiębiorcom na nawiązanie nowych kontaktów gospodarczych. Planowany jest także udział w targach inwestycyjnych, na których będzie promowana oferta inwestycyjna partnerów projektu. Pomogą w tym zrealizowane w ramach projektu mapy i foldery, które ukażą się po polsku, angielsku, niemiecku i francusku. O gminach będzie także głośno w samym województwie lubuskim, gdzie przy głównych szlakach komunikacyjnych umieszczone będą m.in. billboardy, tablice informacyjne oraz reklamy świetlne. Wszystkie te działania mają służyć celowi głównemu jakim jest promocja terenów inwestycyjnych, wzrost konkurencyjności oraz pozyskanie do gmin nowych inwestorów. O tym jak trudno jest do nich dotrzeć, wiedzą ci, którzy już tego próbowali.

Potencjał w tych samorządach drzemie spory. Jego kreatorami są włodarze gmin. Marek Cebula, Bartłomiej Bartczak, Sebastian Ciemnoczołowski i Tomasz Watros zdają sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach burmistrz nie może być tylko urzędnikiem. Musi być sprawnym menagerem, zarządzającym gminą jak firmą działającą na wolnym rynku i podlegającą jego prawom. To dlatego w każdym z czterech urzędów kładzie się duży nacisk na rozwój gospodarczy, a działające w nich centra obsługi inwestora oferują pomoc merytoryczną i techniczną obejmującą m.in. wsparcie organizacyjne w realizacji procedur, pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych czy indywidualną pomoc (także w języku angielskim i niemieckim) na każdym etapie realizacji inwestycji. Każda z gmin, mimo, że niewielka, może się pochwalić stosunkowo bogatą ofertą.

Krosno Odrzańskie to stolica powiatu. Potencjalny inwestor znajdzie tu zarówno nieruchomości zabudowane, jak i tereny uzbrojone. Na szczególną uwagę zasługuje 15-hektarowa Strefa Przemysłowa, która powstała na byłym poligonie wojskowym. Teren jest uzbrojony i ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wybudowano tu również drogę i zamontowano oświetlenie. Strefa przemysłowa znajduje się w północno-wschodniej części miasta, około 1,5 km od centrum. Teren podzielono na działki o powierzchni od 0,4ha do 2,8 ha. Gmina może je przekazać w użytkowanie wieczyste lub sprzedać. Część działek już wkrótce zostanie objęta statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Sąsiedzki Gubin to miasto położone na granicy polsko-niemieckiej. Wraz ze swoim bliźniaczym Guben tworzy ośrodek transgraniczny przyjmując status „Euromiasta”. Gubin jest miastem leżącym u zbiegu drogi łączącej Zieloną Górę – Cottbus. Atutem jest także nieduża odległość do dużych ośrodków gospodarczych. Z leżącego nad Nysą Łużycką Gubina jest blisko do Berlina, Frankfurtu i Chociebuża (Cottbus). Dawniej w mieście dominowały firmy odzieżowe, dziś króluje branża meblarska i metalowa. W planie jest budowa elektrowni na węgiel brunatny i kopalni Gubin – Brody. Już funkcjonuje farma fotowoltaiczna. Miasto oferuje wsparcie przy zagospodarowaniu działek przy ul. Legnickiej, Poleskiej i Przemysłowej.

Granicząca z Wielkopolską gmina Kargowa leży w powiecie zielonogórskim. Ma charakter rolniczo-turystyczny, jednak filarem gospodarczym jest Nestle Polska. Do swoich atutów gmina zalicza m.in. specjalną strefę ekonomiczną, gdzie przedsiębiorcy mogą spodziewać się zwolnień podatkowych oraz niewielką odległość do ośrodków akademickich w Zielonej Górze i Poznaniu, co oznacza dostępność wykwalifikowanej kadry.

Krosno Odrzańskie, Gubin, Kargowa i Skwierzyna – warto zapamiętać nazwy tych miejscowości, ponieważ wszystkie skazane na sukces. Sukces, który w 2011 roku rozpoczął się od marzeń…


Viewing all articles
Browse latest Browse all 16

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra